Günther Fliesenburgh ger sin syn – i kortversion – pÃ¥ verkligheten.

Välkommen.

2007-04-01

Nytt om statskuppen

av kl. 10:44. Arkiverad under Samhälle

Det verkar pågå ett intensivt arbete i regeringshögkvarteret för att stävja och i förlängningen häva statskuppen här på Gotland. Det verkar som regeringen kör på den mjuka linjen till att börja med, men ärligt talat förstår jag inte tankegången bakom deras utspel.

I en artikel beskriver regeringen hur Stockholmare skall få rabatt för att åka till ön. På sätt och vis kan det ju öka inkomster och pengarullningen på ön, men samtidigt innebär det ett ökat inslag av icke-gotlänningar, och har jag förstått kuppmakarna rätt så är det antalet gotlänningar på ön som skall öka, inte antalet tillfälliga besökare. Dessutom trycker regeringen hårt på att Stockholm och Gotland skall ingå i en enda storregion, detta kan vara ett fatalt missgrepp eftersom just diskussionen om  storregionen är en av orsakerna till att Gotland nu upplever en statskupp.

NÃ¥väl vi fÃ¥r se hur det utvecklar sig under dagen…

Kommentarsfunktionen är stängd.

[bloggen sponsras av Reecoy Entertainment.]

Bloginfo. Denna blogg förs av Günther Fliesenburgh. Innehållet speglar Fliesenburghs personliga åsikter och är inte nödvändigtvis sammanfallande med Reecoy Entertainments åsikter.

Interna länkar:

Senaste kommentarerna:

Kategorier:

Sök på bloggen:

Arkiv:

mars 2026
M T O T F L S
« Dec    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Meta:

Günther har även en sidoblogg med lite längre inlägg
Günther's Betraktelser

Favoritbloggar:

guntherannonser - Ragazze nella cucina

Bloggen har 904 inlägg och 1,400 kommentarer,
fördelade på kategorier.
Sidan laddades på 0.000 sekunder.