Det verkar lätta i Nepal nu. UndantagstillstÃ¥ndet hävdes för ett par dagar sedan och de politiska ledarna har släppts fria, nu senast var det den kommunistiske ledaren som slapp sin husarrest. Det finns nu möjlighet att Ã¥terinföra demokrati, och det verkar som folket har styrkan att bibehÃ¥lla trycket mot makten sÃ¥ att det förverkligas. Kan dom vara inspirerade av ”the Orange revolution” i Ukraina eller ”the Cedar revolution” i Libanon.
Jag hoppas att det håller i sig så det blir lugnare i Nepal, det kan ju inspirera Libanon till en fortsatt positiv utveckling.
mer att läsa på: http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/south_asia/4504777.stm
[bloggen sponsras av Reecoy Entertainment.]
Bloginfo. Denna blogg förs av Günther Fliesenburgh. Innehållet speglar Fliesenburghs personliga åsikter och är inte nödvändigtvis sammanfallande med Reecoy Entertainments åsikter.
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| « Dec | ||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
| 28 | 29 | 30 | ||||
Bloggen har 904 inlägg och 1,400 kommentarer,
fördelade på kategorier.
Sidan laddades på 0.000 sekunder.