Jag har hittat ett jobb i Polen som verkar intressant. Är det någon i sfären som har erfarenheter av landet som kan komma med tips? Tjänsten är vid ett universitet i Warsawa. Jag har aldrig varit i Polen så min bild är till största delen byggd på vad som visats och berättats om landet i media.
Vore kul om någon som har erfarenheter därifrån kunde dela med sig av dessa!!
[bloggen sponsras av Reecoy Entertainment.]
Bloginfo. Denna blogg förs av Günther Fliesenburgh. Innehållet speglar Fliesenburghs personliga åsikter och är inte nödvändigtvis sammanfallande med Reecoy Entertainments åsikter.
| M | T | O | T | F | L | S |
|---|---|---|---|---|---|---|
| « Dec | ||||||
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| 31 | ||||||
Bloggen har 904 inlägg och 1,400 kommentarer,
fördelade på kategorier.
Sidan laddades på 0.000 sekunder.
2005-09-08 kl. 09:14
Besökte nyligen Gdansk.
Mina observationer:
Gdansk, en Hansastad sedan 900-talet med en fasinerande arkitektur, jättekyrkor i tegel ungefär som i Lubeck, men med ett stort inslag av 1600-talets Holland.
Den veckan jag var där avlöpte den årliga marknaden med säljare och köpare från hela Polen. Trots massor med folk ifarten från bittida morgon till sena kvällen, så hölls det rent och snyggt, såg flera renhållningsgubbar gå omkring och sopa upp fimpar och dylikt så sent som kring 22-tiden.
Massor med trevliga restauranger och kaféer, återigen en likhet med Lubeck, massor med härliga bagerier.
Du som gillar god mat kommer absolut inte att ha några problem på den fronten.
Priser på grönsaker på ca en 1/3 av våra.
Bättre hotell relativt dyra, snudd på våra priser.
Den polske mannen, verkar lungn och arbetsam.
2005-09-08 kl. 12:56
Har hört att det skall vara kallt bÃ¥de i Nordpolen och Sydpolen 😉
2005-09-08 kl. 13:22
TTP -> tackar för informationen, det verkar vara ett trevligt land. det glädjer mig speciellt att den kulinariska biten ligger så bra till.
Hans -> Men Warsaw ligger ju mitt emellan, är det kallt där ocksÃ¥ menar du??? 😉
2005-09-08 kl. 20:35
Jag har aldrig satt min fot i Polen…
2005-09-08 kl. 22:51
Svensson -> Okej… du har inget tips om hur landet ligger alltsÃ¥??? 😉
2005-09-10 kl. 11:12
Polen skiljer sig inte så mycket klimatmässigt från Sverige. Levnadsstandarden är inte lika hög som här. Men om du verkligen vill ha jobbete, varför inte testa? Provanställning eller dylikt? Jag skulle inte tveka en sekund, om det verkligen var ett jobb jag var sugen på.
Annica